Artist: Aerosmith Kompositörer: Steven Tyler & Joe Perry
Utgivningsår: 1979 Album: Night In The Ruts
_______________________________________________________________
Det är alldeles för lätt att glömma bort hur mycket skitig rock n roll Aerosmith doftade en gång i tiden. Lätt att glömma tiden innan bandet omfamnades av MTV-generationen som rockveteraner. Lätt att glömma ett Aerosmith utan ambition att skapa listklängande låtkluster. Eller en tid när sångaren Steven Tyler inte behövde en personlig assisten för att knyta sina skosnören. Eller en tid då gitarristen Joe Perry inte såg ut som en plastikopererad tvättbjörn.
Nu har de överhuvud taget tappat verklighetskontakten med den skitiga rocken och den mullrande rollen.
Men då – ja, alltså tiden innan allt det där ovannämnda – hade inte minst Joe Perry en enorma känsla för skitiga rockriff. En mästare i genren rent ut sagt, och bandets tidiga skivor innehåller lådvis med klassiska – och i många fall bortglömda – riff. Visst, med ett sneglande öga på mer erfarna herrar som Rolling Stones men ändå originellt nog. Inte minst om man jämför med tvättbjörnsPerrys riff.
“No Surprize” är ett utmärkt exempel på ett sånt där skitigt Perryriff. Jag säger inte att det är det bästa du kan höra med Aerosmith men som exempel duger det mer än gott. Sedan ligger det på en sån där ‘mellanplatta’ där just Perry hoppade av halvvägs in i inspelningsarbetet och sedan ersattes av någon annan. Men innan han slutade nitade han fast riffet i “No Surprize” och gjorde den till en Aerosmithklassiker.
“And then old Clive Davis said he’s surely gonna make us a star
I’m gonna make you a star just the way you are
but with all his style I could see in his eyes that we is goin’ to trial … it was no surprise”
Skriv en kommentera